0
Giriş yap / Kayıt ol

Bir şekil seçin, bilgileri girin ve ağırlığı kolayca hesaplayın.

Ağırlık Hesaplama

Bir malzemenin ağırlığını hesaplamak için ilk olarak hacminin hesaplanması ve daha sonra özgül ağırlığı ile çarpılması gerekir. Ağırlık hesaplama oldukça önemli bir konu olup metal, demir ve çelik sektöründe de hesaplama amacı itibariyle önemli yer tutmaktadır. Çelik bir malzeme sipariş verirken çelik malzemenin ağırlığını bilmemiz sevkiyat/nakliyat aşamasında bize önemli avantajlar sağlar. Ağırlık hesabı aracın ne kadar yük alabileceğini ve ne kadar yük kaldırabileceği konusunda fayda sağlamaktadır.

Hasçelik Çelik Malzeme Ağırlık Hesaplama Aracı Ne İşe Yarar?

Çelik malzeme ağırlık hesaplama aracı ile çeliği seçtiğimiz şekle göre girmemiz gereken ebat ölçülerini (yüksekli, genişlik, uzunluk, kalınlık, çap, dış çap, vb.) ve adet sayısı ile ilgili bilgileri ağırlık hesaplama aracına girerek hesap yapmamızı sağlar. Metal malzemelerin ağırlık hesaplamasında olduğu gibi Hasçelik ağırlık hesaplamalarında da genel olarak ölçü birimi olarak milimetre (mm) ve kilogram (kg) kullanılmaktadır.

Ağırlık Hesaplama Cetveliyle Hangi Hesaplamaları Yapabilirsiniz?

Ağırlık hesaplama cetveli ile Hascelik.com online satışta yer alan tüm çelik malzemelerin hesaplaması yapılabilmektedir. Çelik malzemelerin şekil formuna göre ebatlar parametreleri değişmektedir. Bu ölçüleri girerek altıköşe, kare, lama ve yuvarlak (mil) gibi çelik malzemelerin ağırlıkları hesaplanır. Altıköşe Malzeme Ağırlık Hesaplama Altıköşe şeklindeki bir malzemenin ağırlık hesaplamasını yapabilmek için ağırlık hesaplayıcısına iki ebat ölçüsü girilmesi gerekir;

Çap (genişlik)

Uzunluk

Genişlik altıköşe çelik malzemelerde karşılıklı yüzeyler arasındaki mesafedir (s).

Formül: Kg= s x s x Boy(l) x 0,0068 /1000

Kare Ağırlık Hesaplama

Kare şeklindeki bir malzemenin ağırlık hesabı için ağırlık hesaplayıcısına üç ebat ölçüsü girilmesi gerekir;

Genişlik

Yükseklik

Islah Çelikleri kimyasal bileşimlerine göre 4 ana grupta toplanır.

Uzunluk

Bu ölçüleri çarptıktan sonra yoğunluk ile çarparak malzemenin ağırlığını hesaplamış oluruz.

Formül: Kg = a x a x Boy x 0,00785 /1000  

Lama Ağırlık Hesaplama

Lama, çelik ve demir malzemesinden üretilen dikdörtgen şeklinde ve uzunluk eksenine göre dik kesitli olan bir sıcak hadde yassı formudur.

Lama şeklinde ki bir malzemenin ağırlık hesabı (kg) için lama ağırlık hesaplayıcısına üç ebat ölçüsü girilmesi gerekir;

Genişlik

Yükseklik

Uzunluk

Formül: Kg= a x b x Boy x 0,00785 /1000

Mil Ağırlık Hesaplama (Yuvarlak Çelik Malzeme) Ağırlık Hesaplama

Yuvarlak şeklindeki (yuvarlak mil) bir çelik malzemenin ağırlık hesabı için ağırlık hesaplayıcısına iki ebat ölçüsü girilmesi gerekir. Dolu malzeme ağırlık hesaplama kategorisinde yer aldığından;

Çap: d

Uzunluk

Formül: Kg= Çap x Çap x Boy x 0,00617 /1000

Boru Ağırlık Hesaplama

Çelik boru şeklindeki bir çelik malzemenin ağırlık (kg) hesabı için ağırlık hesaplayıcısına üç ebat ölçüsü girilmesi gerekir:

Dış çap

Et kalınlığı

Uzunluk

Hascelik.com ile Online Çelik Siparişi Verebileceğinizi Biliyor Muydunuz?

Çelik ağırlık hesaplamalarınızı Hasçelik ağırlık hesaplama aracından yapabileceğiniz gibi online siparişlerinizi de verebilirsiniz. Hasçelik vasıflı çelik imalatında Türkiye’nin lider üreticisi olup, en büyük stok ve ürün kapasitesine sahiptir. Canlı stok ve fiyat almak, ihtiyacınız olan çelik ürünlerini en yakın depolardan satın almak için hascelik.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hoş geldin indirimleri ve kampanyalar sizleri bekliyor.