0
Giriş yap / Kayıt ol
Lama & Platina

Sıcak Haddelenmiş Lama Çeliklerin Köşeleri Hangi Formlarda Olur?

Dikdörtgen kesitli çeliklere 'Lama' denilmektedir. Sıcak çekme lama çeliklerin köşeleri ihtiyaca uygun olarak keskin köşeli ya da radyüslü olarak üretilebilmektedir. Rekabetçi çelik lama fiyatlarına hascelik.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sıcak Haddelenmiş Çelik Lama Ölçüleri Nelerdir?

Sıcak çekme lama ölçüleri için hascelik.com üzerinden temin edebileceğiniz genişliklerimiz 20 mm ile 180 mm arasındadır. Platina olarak adlandırılan geniş lama ölçüleri ise 200 mm ile 1200 mm arasında yer almaktadır. Bu çelik lamaların kalınlıkları ise ise 4 mm den 400 mm ye kadar çıkabilmektedir.

Sıcak Çekme Çelik Lamalar Nerelerde Kullanılır?

Traktör, treyler, tarım makineleri, inşaat, denizcilik ve makine imalat başta olmak üzere her sektörde geniş bir kullanım alanı bulunan çelik lamaları hascelik.com 'da isteğiniz doğrultusunda özel boy kesimli olarak da tedarik edebilirsiniz.

Sıcak Çekme Çelik Lama

Lama, çelik ve demir malzemesinden üretilen dikdörtgen şeklinde ve uzunluk eksenine göre dik kesitli olan bir sıcak hadde yassı formudur. Haddeleme yarı mamul ürünleri geometrik formlarına göre üç gruba ayrılır; Slab: dikdörtgen (1500*600 mm), kalınlığı (50 mm-250 mm) Kütük: kare, max (150*150 mm), min (50*50 mm) Blum: kare, max (300*300 mm), min (150*150 mm). Sıcak haddeleme işleminden sonra uzun mamul olarak kare, yuvarlak, altı köşe, lama gibi ürünler elde edilmektedir. Sıcak çekme çelik lamalar , yüksek sıcak fırınında ergiyen sıvı çelik dökülerek slab adı verilen yarı mamül ürü elde edilir. Elde edilen bu ürünlere tekrardan ısı verilerek haddeleme işlemi yapılır. İlk olarak kaba haddeleme işlemi yapılır bu aşamada malzemenin kalınlığı inceltilir. Daha sonra hassas veya detay haddeleme işlemi yapılmaktadır. Bu haddelemede malzemeye dikdörtgen şeklinin verilmesiyle sıcak çekme lama çelik elde edilir. Genel olarak inşaat sektöründe, otomotiv sektöründe, çelik kontrüksiyonlarda ve dekoratif olarak korkuluk demir doğramalarda kullanım alanına sahiptirler. Ayrıca 1040, 1070, 1090 çelik lama ürünleri de çelik piyasasında yoğun talep görmektedir. 

Sıcak Çekme Lama Özellikleri

  • Dış yüzeyi pürüzsüzdür.
  • En dayanıklı malzemeler arasındadırlar.
  • TS EN 10058 standardında üretilirler.
  • Uzunluk eksenine dik kesiti dikdörtgen şeklinde olan, sıcak haddelenmiş yassı formda çelik malzemedir. Çelik lamanın köşeleri sıcak haddelemenin elverdiği oranda keskindir. Genellikle çelik yapılarda ve buna destek elemanlarında kullanılmaktadır. Kullanım amacı çoğunlukla yapıların desteklerini kuvvetlendirmek, iki profil arasında veya zemin ile tavan arasındaki bağı kuvvetlendirmektir. Buna göre çelik yapıdan makine imalatına ve otomotive kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. St37 (S235JR), St44 (S275JR), St52 (S355JR), St60 (E335), SAE 1010, SAE 1020, SAE 1030 SAE 1040, vb. gibi çelik kaliteleri en çok çelik lama formunda üretilen kalitelerdir.

Sıcak Haddelenmiş Lama Çelik Ölçüleri

Lamaların boyutları ihtiyaca ve dayanıma bağlı olup ağır işlerde 117,5 mm’ den ve hafif işlerde ise 16 mm’ ye kader değişmektedir. Lamaların kalınlıkları gerekli rijitliği sağlayacak ve uygulanan ilerleme başınçlarına dayanacak ölçülerde olmalıdır. Ağır işlerde 3,81 mm’den ve hafif işlerde 0,8 mm’ye kadar kalınlık ölçüleri değişmektedir. Ebatları 200 – 1200 mm arasında değişen kalınlıkları ise 4 – 400 mm arasında değişen lamalara platina adı verilmektedir. Hasçelik olarak sıcak haddelenmiş lama çelik dış çap ölçülerimiz 16 – 505 mm, et kalınlıkları ise 2 - 95 mm arasında değişmekte olup hascelik.com internet adresimizi ziyaret ederek stokları inceleyip temin edebilirsiniz.

Sıcak Çekme Lama Fiyatları Ne Kadar?

Sıcak çekme lama fiyatları ürünün kalite standardına, üretim metoduna, genişliğine ve kalınlığına göre değişiklik göstermektedir. Hasçelik olarak karbon çelik lama ürün kategorisinde geniş ölçü aralığına sahip olup hascelik.com internet adresimizi ziyaret ederek ürünlerimizi inceleyip rekabetçi fiyatlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Sıcak Haddelenmiş Çelik Lama Ürünlerine En Uygun Nereden Ulaşabilirim?

Sıcak haddelenmiş çelik lama ürünlerine geniş ürün yelpazesine sahip olan, isteğinize özel ölçülerdeki ürünleri size temin eden, ülkenin yedi ayrı noktasında deposu bulunan hızlı ve güvenilir alışverişin adresi olan hascelik.com internet sitemizden ulaşabilirsiniz.