0
Giriş yap / Kayıt ol
Genel Amaçlı Borular

Genel Amaçlı Çelik Borular Nasıl Üretilir?

Genel amaçlı çelik çekme boru üretimi iki yöntemle yapılabilir. Bunlardan ilki Ekstrüzyon ile boru üretimidir. Bu yöntemde boru ekstrüzyonunda kullanılan silindirik metalik bloklar (takozlar) dolu veya delikli olabilir. Direkt ekstrüzyonla dolu ve delikli takozlardan endirekt ekstrüzyonda ise sadece delikli takozlardan boru üretilir. Boru ekstrüzyonunda pistonun ucuna bir malafa takılarak boru kesiti elde edilir. Pistonun ucuna bağlanan malafa sabit, hareketli ve delme malafası olarak üç şekilde bağlanabilir.

Diğer bir yöntem ise "Özel Haddeleme Yöntemleri ile Dikişsiz Boru Üretimi" dir. Bu yöntemle dikişsiz boru üretiminde prensip, silindirik metal bloğunun sıcak işlemle delinmesidir. Bundan sonraki üretim kademeleri boru çapına ve et kalınlığına bağlı değişmektedir. Mannesmann boru üretim yöntemi olarak bilinen yöntemde sıcak silindirik blok, eksenleri birbirine göre az eğik olan ve aynı yönde dönen iki merdane ve delme işlemini gerçekleştiren bir zımba ile kalın et kalınlığında boru halinde getirir.

Genel Amaçlı Çelik Boru Ölçüleri Nelerdir?

Genel amaçlı çelik çekme boru ölçüleri dış çağ için 21 mm ile 1000 mm arasında değişmektedir. yuvarlak çelik boru et kalınlıkları ise 2mm den 150 mm ye kadar değişmektedir.

Genel Amaçlı Çelik Boru Boyutsal Toleransları Nedir?

Genel amaçlı çelik boru ebat toleransları EN 10297 de belirtilen şekildedir.

Genel Amaçlı Çelik Boru Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Genel amaçlı çelik boru fiyatları borunun çapına / et kalınlığına ve çeliğin türüne bağlı olarak değişmektedir. Online çelik satışının yapıldığı hascelik.com internet sitemiz üzerinden ihtiyaç duyduğunuz ölçü ve kalitelerdeki rekabetçi fiyatlarımızı inceleyebilirsiniz.

Genel Amaçlı Çelik Boru Kaliteleri Nelerdir?

Yoğunlukla tercih edilen genel amaçlı çelik boru kaliteleri E235 (St37-2), E275 (St44-2), E355 (St52),C40 şeklindedir. Bunların yanı sıra diğer alaşımlı ve alaşımsız çelik türlerinde çelik borular tedarik edilebilmektedir.